Geros savijautos programa. Pažink, glostyk, myluok, atsipalaiduok

Šiaulių jaunųjų gamtininkų centre 2023 m. rugsėjo-spalio mėnesiais vyko sveikatinimo projekto „Geros savijautos programa. Pažink, glostyk, myluok, atsipalaiduok“, veiklos. Projektą finansavo Šiaulių miesto savivaldybė. Projekto dalyviai – Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos stacionaruose ir dienos stacionaruose  besigydantys suaugę pacientai ir vaikai bei paaugliai. Projekto tikslas – pasitelkiant gyvūnus, pagerinti emocinę savijautą žmonių, turinčių psichikos sveikatos problemų. Per 12 vykusių užsiėmimų, dalyviai iš arti susipažino su šunimis, žirgais, katėmis, kitais naminiais egzotiniais gyvūnais  (graužikais, paukščiais, ropliais, bestuburiais), turėjo galimybę patirti terapinę naudą, geras emocijas bei išgyventi prasmingą laisvalaikį bendraujant su įvairiais gyvūnais.  Kiekvieno užsiėmimo pradžioje buvo pateikiama informacija apie gyvūno/gyvūnų fiziologiją, psichologiją, priežiūrą bei bendravimo su žmogumi, ypatumus. Dalyviai susipažino ir su gyvūnų auginimu namuose, apžiūrėjo jų priežiūrai naudojamą inventorių, pašarus ir t.t. Akcentuota atsakomybė, įsigyjant gyvūnus ir juos prižiūrint: gyvūnai nėra žaislai, vien tik žmogaus malonumui, laisvalaikiui tenkinti, tai – gyva būtybė, ilgus metus reikalaujanti sistemingos priežiūros ir žmogaus dėmesio. Dalyviai per sensorinius pojūčius(regą, klausą, uoslę, lytėjimą)  turėjo galimybę geriau pažinti gyvūnus, kuo kiekvienas yra ypatingas ir išskirtinis. Prisilietimas prie gyvūnų, jų glostymas, šukavimas, maitinimas, apkabinimas, padėjo kurti bendravimą tarp gyvūno ir žmogaus, nugalėti baimes, įgyti pasitikėjimo savimi, nusiraminti ir bent trumpam pamiršti savo problemas.

Tikimasi, jog puikūs pacientų, bei juos lydėjusių specialistų atsiliepimai apie vykusias veiklas su gyvūnais, paskatins ir toliau, ateityje, rengti ir įgyvendinti tokio pobūdžio projektus.


Šiaulių jaunųjų gamtininkų centre  – neformaliojo suaugusiųjų švietimo
„Eko sąmoningumo stovykla“!

Šiaulių jaunųjų gamtininkų centras 2023 metų birželio – liepos mėnesiais vykdė suaugusiųjų neformaliojo švietimo projektą „EKO sąmoningumo stovykla“, kurį finansavo Šiaulių miesto savivaldybė. Projekto dalyviai – senjorai (dalis jų – Trečiojo amžiaus universiteto klausytojai). Įgyvendinant įvairias šios programos veiklas, buvo ugdoma dalyvių aplinkosauginė savimonė ir nuostatos, kad žmogus  yra ne vien aplinkos vertybių vartotojas, bet ir jų kūrėjas, atsakingas už savo sveikatą, savo aplinką, jos  pokyčius ir išsaugojimą. Bendradarbiavimas su Šiaulių regioninio atliekų tvarkymo centro, Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistais, sudarė galimybes projekto dalyviams pasisemti žinių ir praktinių gebėjimų edukacinėse programose, paskaitose „Žinojimas keičia“, „Daržovės mūsų lėkštėje“, „Jo didenybė imunitetas“. Nemažai laiko dalyviai praleido gamtoje, kur su fotografu, menininku Sauliumi Jankausku mokėsi fotografuoti gamtos objektus, dalyvavo žygyje Talkšos ekologiniame take, susipažindami su gausia jo biologine įvairove ir mokydamiesi gamtojautos. Tiek teoriniai, tiek praktiniai užsiėmimai virto apčiuopiamu rezultatu – iš dalyvių gamtos fotografijų buvo surengta fotografijų paroda „Augalų pasaulyje“, kuri vasarą buvo eksponuojama V.Kavaliauskienės katinų muziejuje. Meditacijos, kūno apšilimo ir harmoningo kvėpavimo, jogos užsiėmimai, vykę gamtoje, padėjo dalyviams per gamtą pajusti save, mokytis nusiraminimo ir atsipalaidavimo. Išskirtinėse Šiaulių jaunųjų gamtininkų centro edukacinėse erdvėse – V.Kavaliauskienės katinų muziejuje, „Gyvūnijos sode“, žirgyne, dalyviai patyrė daug teigiamų emocijų bendraudami su įvairiais gyvūnais (katėmis, šunimis, žirgais, graužikais, paukščiais, ropliais ir kt.), mokėsi juos pažinti, atsakomybės juos įsigyjant ir auginant. Kūrybiniai užsiėmimai – Žemės meno kūrimas, žaislų gyvūnams gaminimas iš antrinių žaliavų, šuns vilnos panaudojimo galimybės ir kt., suteikė dalyviams žinių ir praktinių gebėjimų, kaip tvarumą plėtoti per kūrybą,   buities daiktų pasigaminant iš antrinių žaliavų ar gamtinių medžiagų. Projekto dalyviai, išvykę į ŠRATC didelių gabaritų atliekų aikštelę susipažino su šių atliekų saugiu tvarkymu, dalijimosi daiktais stotele „Daiktų kiemas“. Nepamirštamus įspūdžius dalyviams teko patirti ir VUŠA Šiaulių akademijos Botanikos sode, susipažįstant su augalais bei dalyvaujant edukacinėse programose „Puokštės rišimas“, „Augalai ir kvapai“.

Daugelis projekto veiklų buvo susiję su sensorinių žmogaus pojūčių (regos, klausos, uoslės, lytėjimo) panaudojimu, kas betarpiškai žmones priartina prie gamtos, jos objektų, leidžia pasijusti jos dalimi. Edukacija „Pajusk emocijas su graužiku“, vaistažolių arbatų degustacija, aromaterapija, meditacija – visos šios veiklos lavino dalyvių pojūčius, o per juos – gebėjimą ugdyti save, kaip sąmoningą, atsakingą asmenybę. Dalyvių pažintis su gamtos objektais, sukėlė daug puikių emocijų,  kurios prisidėjo prie ekologinio sąmoningumo ugdymo (tai, ką žmogus pažįsta ir pamilsta, labiau nori saugoti ir globoti negu tai, kas jam svetima, baugina ir pan.). Dalyviai patobulino pažinimo, socialinę, komunikavimo, iniciatyvumo ir kūrybingumo, mokėjimo mokytis, asmeninę ir kt., kompetencijas, pagilino savo ekologinį sąmoningumą. Suaugusieji, dalyvaudami projekto veiklose, dalinosi savo patirtimi su veiklų lektoriais, diskutavo tarpusavyje, bendradarbiavo atlikdami kūrybines užduotis, įgijo konkrečių dalykinių kompetencijų (floristikos, fotografavimo, savęs pažinimo ir valdymo ir kt.). Patobulintos kompetencijos suteikė dalyviams daugiau pasitikėjimo savimi, padidino jų savivertę ir atsakomybę prisidedant prie ekologijos problemų sprendimo.

Visi suaugusieji, dalyvavusieji projekto veiklose, gavo programos baigimo pažymėjimus.